III Pogórzańskie Gody w Łużnej

W dniach 29-30 kwietnia 2011 r. odbywały się w Łużnej III Pogórzańskie Gody. Podczas przeglądu zaprenentowało się 11 zespołów i grup obrzędowych, prezentując zwyczaje i obyczaje swojego regionu. Wśród nich znalazł się również nasz zespół. Przedstawiliśmy widowisko "Umar Maciej" - czyli obrzędy, obyczaje i wierzenia związane ze śmiercią i stypą.
Podczas pogrzebu w domu zmarłego nie wolno było nic robić aż do momentu, kiedy zostanie on pochowany. Kiedy ciało zostało złożone w grobie w domu zaczęto sprzątanie i przygotowania do stypy. Szykowano jedzenie /chleb, śledzie, pierogi, kasza z miodem oraz piwo i okowitę/, odkrywano lustra i szyby, stawiano ławy na miejsce, wnoszono dodatkowy stolik na któym odkładało się jedzenie i picie dla nieboszczyka. Po przyjściu żałobników w białych łoktuszach, /ponieważ dawniej to właśnie biel była kolorem żałoby/ modlono się za nieboszczykiem, jedzono, pito, wznoszono toasty "Za skórę nieboscyka...", "Dej Mu Boze niebo..." oraz mówiono o zmarłym i wspominano jego dobre cechy.
Następnie odczytano testament, w którym Nieboszczyk przykazał by wdowa po nim "rychło się wydała, zeby gospodarki nie zmarnować". Toteż od razu w rozmowach goście zaczynają szukać dla niej kawalera.
W miarę jedzenia i picia żałobny nastrój ustępował i atmosfera się zmieniała. Udało się nawet namówić wdowę do tańca, a później tańczyli już wszyscy goscie.

Zdobyliśmy II miejsce oraz nominację na festiwal "Talia- Korzenie", a aktorka wcielająca się w rolę wdowy - Marzena Musiał zdobyła nagrodę indywidualną za umiejętności aktorskie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zespół Folklorystyczny Otfinowianie