Zagłębie i Sąsiedzi 2011

 

W dniach 8-10 kwietnia 2011r. Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej przemienił się w stolicę folkloru. Wszystko za sprawą odbywającego się już po raz czwarty Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego "Zagłębie i Sąsiedzi".

 Na scenie Pałacu wystąpiło ponad 2100 twórców ludowych z różnych stron Polski - z województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Przegląd miał charakter konkursu. Dzieci zaprezentowały się w kategoriach: zespoły śpiewacze i zespoły taneczne. Dorośli rywalizowali w kategoriach: zespoły śpiewacze, zespoły taneczne, kapele ludowe, śpiewacy ludowi i instrumentaliści.
Występy oceniali specjaliści w dziedzinie etnomuzykologii i etnochoreografii.

W ciągu trzech dni konkursowych wystąpiło ponad 2100 osób: 25 zespołów dziecięcych, 49 zespołów śpiewaczych, 17 kapel ludowych, 25 zespołów tanecznych, 22 śpiewaków - solistów i 16 instrumentalistów. Wśród tych osób nie zabrakło także członków naszego zespołu.

Prezentowaliśmy się w następujących kategoriach: grupa dziecięca zatańczyła Krakowiaka w wersji archaicznej, Warszawiankę oraz Polkę Jadownicką, czym zajęli III miejsce. Grupa śpiewacza zaśpiewała piosenki „ A na otfinoskim polu”, „Bioło sukienka” oraz „Pijałaś piwecko”. Za prawidłowe i czyste wykonanie piosenek grupa zajęła III miejsce. Dodatkowo jako śpiewak ludowy swoich sił próbował Krzysiek Ryndak. Zaśpiewał „Jechołem z górecki”, „Posła pod jabłonie” oraz „Jest gaicek” i zajął II miejsce.

Bardzo cieszymy się wygranymi oraz niezwykle miło wspominamy festiwal, gdyż oprócz sprawnej organizacji wspaniałej atmosfery mieliśmy okazję zintegrować się z innymi zespołami z całej Polski. Apogeum integracji można było podziwiać na scenie podczas obrad Komisji.
Zdjęcia z występów znajdują się w galerii a filmy obrazujące integrację międzyzespołową obejrzą Państwo klikając tutaj.
Zapraszamy do obejrzenia, bo jest na co popatrzeć :)
 
Foto: Dariusz Nowak, www.dg.pl, własne,
video: TheChinka1

 

Zespół Folklorystyczny Otfinowianie